עובדים על סטארטאפ? האם זה הזמן לפתוח חברה בע”מ?

אם אתם מתכננים להקים סטארטאפ, או שיש לכם סטארטאפ קיים ואתם מתלבטים אם לפתוח חברה בע”מ אז חשוב שתכירו את ההשלכות, החל משיקולי המס ועד שיקולים אסטרטגיים.

להלן חלק מהשיקולים אשר עליכם לקחת בחשבון טרם קבלת ההחלטה:

1.  גיוס הון – משקיעים אינם משקיעים בישות שאינה חברה בע”מ משום שהם מצפים לקבל מניות או אופציות בתמורה להשקעה, לכן אם החלטתם שזה הזמן לצאת לגיוס ממשקיעים פתיחת חברה בע”מ היא צעד הכרחי. קיימת גישה שעדיף לחכות להצעה ממשקיע ואז לפתוח חברה, גישה זו עלולה לפגוע בסיכויים לגייס משום שמשקיעים ייקחו אתכם פחות ברצינות אם לא עשיתם את הצעד הבסיסי של פתיחת חברה.
2.  לקוחות – במידה ואתם לקראת חתימת חוזה עם לקוח גדול או שישנם לקוחות משלמים יש להוציא חוזה מול ישות משפטית ועל פי חוק להוציא חשבוניות עבור ההכנסות ולכן יש צורך בחברה בע”מ.
3.  עובדים – במידה והחלטתם שיש צורך להעסיק עובדים יש צורך בפתיחת תיקי ניכויים ודיווח שוטף לרשויות על העובדים ולכן על פי חוק חייבים לפתוח חברה.
4.  רישום פטנט או העברת IP – במידה ויש IP או פטנט רשום מס הכנסה עלול לראות בעת הקמת החברה אירוע מס זאת משום שפטנט ו-IP עלולים להיחשב כנכס ובעת העברת נכס מיחיד לחברה חל מס רווח הון. לכן קיימת חשיבות רבה להעברת הקניין הרוחני על שם החברה בשלב מוקדם. ככל שהזמן עובר מתחילת העבודה על המיזם ומשקיעים יותר בפיתוח טכנולוגי, כך השווי של אותו קניין רוחני עולה וכך גם חבות המס.
5.  שותפים – במידה והחלטתם לצרף שותפים נוספים לסטארטאפ או Advisory board הדרך הכי נכונה לעשות זאת היא ע”י חלוקת מניות או אופציות ולשם כך יש להקים חברה בע”מ. בעת הקמת חברה בע”מ עושים הסכם מייסדים בו מוגדרות כל הזכויות של הצדדים בחברה מחלוקת ההחזקה עד מצבים קיצוניים. אין להמעיט בערכו של ההסכם מכיוון שהוא יכול למנוע בעיות רבות בעתיד.

ישנם מספר יתרונות נוספים בפתיחת חברה בע”מ:

1.  ניהול פיננסי צמוד, בחברה בע”מ יש לך יכולות לדעת את מצב החברה בכל נקודת זמן (בנקים, ספקים, לקוחות אשראי וכו’).
2.  חשיפה אישית, בחברה בע”מ החשיפה האישית היא נמוכה מאוד וניתן לתבוע אותך באופן אישי רק במקרים חריגים של פעולה בחוסר תום לב.
3.  בחברה בע”מ ניתן לבצע תכנוני מס רחבים. קיימת אפשרות לנכות הוצאות מההכנסות בצורה רחבה יותר. לדוגמא כאשר חלק מהרווח מושקע חזרה בחברה לקניה של ציוד ורכוש קבוע.
4.  תדמית ונראות, חברה בע”מ נתפסת כעסק רציני ומכובד יותר בעיני לקוחות וספקים.

כמובן שיש גם חסרונות אותם ניתן לראות במאמר הבא:

האם זה הזמן להפוך לחברה בע”מ?

לסיכום, יש לקחת את כל השיקולים בחשבון טרם קבלת ההחלטה. הדגש הוא על השלב בו נמצא המיזם, במידה והולכים לגיוס הון, יש לקוחות, מעסיקים עובדים או רישום פטנט יש צורך בפתיחת חברה בע”מ.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואין לראות בו כתחליף לייעוץ מקצועי. לקבלת ייעוץ מקצועי צרו קשר!

אולי יעניין אותך גם:

ביטקוין – היבטי מס

משקיעי ביטקוין? אתם חייבים כסף למס הכנסה! בואו להבין מדוע אז מה זה בעצם ביטקוין? ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי שנוצר ומוחזק בצורה אלקטרונית. המטבע אינו נשלט ע"י שום גוף ומיוצר ע"י אנשים בכל העולם באמצעות מחשבים. כדי להבין מה זה...

השינויים הצפויים של ענף היהלומים – היבטי מס הכנסה

השינויים הצפויים של ענף היהלומים - היבטי מס הכנסה אחרי מספר שנים שמס הכנסה בוחן את אופן הטיפול של ענף היהלומים, פורסם בספטמבר 2018 הנחיות חדשות בדבר ניהול ספרים של יהלומנים אשר ייכנסו לתוקף בינואר 2019 וישנו באופן מהותי את...

עשר הטעויות הנפוצות של בעלי עסקים

כעצמאים אנחנו עובדים קשה, מאד. משקיעים מעל ומעבר בעסק, מבחינת אנרגיה, זמן וכסף. מוכנים להקריב הרבה בשביל ההצלחה שלו (ושלנו), אבל עדיין אנחנו עושים כמה טעויות לאורך הדרך שמעכבות את התפתחות העסק. ריכזנו את עשרת הטעויות הנפוצות, שחוסמות את הפוטנציאל...