אם אתם מתכננים לפתוח עסק, או שיש לכם עסק קיים ואתם מתלבטים אם זה הזמן להפוך לחברה בע”מ מאחר ויש השלכות רבות על ההחלטה שלכם. חבות ותכנון המס הוא שונה וכן גם העלויות.

להלן השיקולים אשר עליכם לקחת בחשבון טרם קבלת ההחלטה:

1.  תכנון המס הוא שונה, בחברה בע”מ ניתן לבצע תכנוני מס יותר רחבים מאשר עצמאי. קיימת אפשרות לנכות הוצאות מההכנסות בצורה רחבה יותר. לדוגמא כאשר חלק מהרווח מושקע חזרה בחברה לקניה של ציוד ורכוש קבוע.
2.  חבות המס על עצמאי גדולה יותר מאשר על חברה בע”מ. במידה ובעל העסק אינו מתכוון למשוך את כל הרווחים ומתכנן להשאיר כספים בחברה לשם השקעות והגדלת ההון החוזר עדיף להתאגד כחברה משום שמהרווח ינוכה מס חברות. במידה והבעלים ירצה למשוך את הכסף תחול עליו חבות של מס דיבידנד.
3.  עצמאי מחויב במס שולי של 46% לעומת זאת חברה בע”מ מחויבת במס חברות של 23% ובעת חלוקת דיבידנד יחול מס של 30%, כלומר סך הכל מס של 46.1%.
4.  על עוסק מורשה קיימת חבות להגיש דוח שנתי, לעומת זאת על חברה להגיש דוח כספי הכולל מאזן מבוקר ע”י רואה חשבון.
5.  עצמאי מחויב בתשלום ביטוח לאומי בשיעור של 17.83% מהרווח, לעומת זאת על רווחי החברה אין חבות תשלום ביטוח לאומי.
6.  ניהול הנהלת חשבונות כפולה שחלה על חברה היא יקרה יותר מהנהלת חשבונות חד צידית שחלה על עצמאי.
7.  בעל שליטה בחברה יכול למשוך פיצויי פיטורין פטורים ממס.
8.  הקמת חברה כרוכה ברישום החברה ברשם החברות ותשלום של אגרה שנתית.

ישנם מספר יתרונות נוספים בפתיחת חברה בע”מ:

1.  ניהול פיננסי צמוד, בחברה בע”מ יש לך יכולות לדעת את מצב החברה בכל נקודת זמן (בנקים, ספקים, לקוחות אשראי וכו’).
2.  חשיפה אישית בחברה בע”מ החשיפה האישית היא נמוכה מאוד וניתן לתבוע אותך באופן אישי רק במקרים חריגים של פעולה בחוסר תום לב.
3.  התפתחות/הרחבת העסק, לחברה בע”מ יש את יתרון של הכנסת שותף/מכירה/מיזוג וכל נושא של גיוס משקיעים, אשראי וכו’.
4.  תדמית ונראות, חברה בע”מ נתפסת כעסק רציני ומכובד יותר בעיני לקוחות וספקים.

לסיכום, יש לקחת את כל השיקולים בחשבון טרם קבלת ההחלטה. הדגש הוא על תכנון המס בחברה אשר רחב יותר מאשר אצל עצמאי, במיוחד אם יש כוונה להשאיר את הרווחים בחברה.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואין לראות בו כתחליף לייעוץ מקצועי.

לקבלת ייעוץ מקצועי צרו קשר!

אולי יעניין אותך גם:

ביטקוין – היבטי מס

משקיעי ביטקוין? אתם חייבים כסף למס הכנסה! בואו להבין מדוע אז מה זה בעצם ביטקוין? ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי שנוצר ומוחזק בצורה אלקטרונית. המטבע אינו נשלט ע"י שום גוף ומיוצר ע"י אנשים בכל העולם באמצעות מחשבים. כדי להבין מה זה...

השינויים הצפויים של ענף היהלומים – היבטי מס הכנסה

השינויים הצפויים של ענף היהלומים - היבטי מס הכנסה אחרי מספר שנים שמס הכנסה בוחן את אופן הטיפול של ענף היהלומים, פורסם בספטמבר 2018 הנחיות חדשות בדבר ניהול ספרים של יהלומנים אשר ייכנסו לתוקף בינואר 2019 וישנו באופן מהותי את...

עשר הטעויות הנפוצות של בעלי עסקים

כעצמאים אנחנו עובדים קשה, מאד. משקיעים מעל ומעבר בעסק, מבחינת אנרגיה, זמן וכסף. מוכנים להקריב הרבה בשביל ההצלחה שלו (ושלנו), אבל עדיין אנחנו עושים כמה טעויות לאורך הדרך שמעכבות את התפתחות העסק. ריכזנו את עשרת הטעויות הנפוצות, שחוסמות את הפוטנציאל...