כל מה שאתה צריך לדעת על ביטוח לאומי

ביטוח לאומי פועל מתוקף חוק הביטוח הלאומי (1953). היעוד שלו הוא להבטיח בסיס כלכלי לקיומן של אוכלוסיות חלשות ומשפחות שנקלעו למצוקה ממושכת או זמנית.

בין השאר קיימות בביטוח לאומי תכניות לאבטלה, סיעוד, נכות ככלית, נפגעי עבודה, ילדים, אימהות ביטוח זקנה ושאירים, פשיטת רגל ופירוק תאגיד.

ביטוח לאומי נותן בנוסף שירותי סיעוד, ייעוץ לקשישים, שיקום והכשרה מקצועית לנפגעי איבה, לאלמנות ולנכים.

הוא אחראי על חוקים והסכמים בתחום הביטוח הסוציאלי ביניהם חוק הבטחת הכנסה. החוק בא להבטיח קיום בסיסי לאוכלוסיות נזקקות והגנה על משפחות מפני אובדן הכנסה.

אחד מתפקידיו הוא גביית דמי ביטוח בריאות ודמי ביטוח לאומי זאת לצרכי מימון הגמלאות שמשולמות על פי חוק ולמימון מערכת הבריאות.

מי מחויב בדמי ביטוח לאומי?

כל תושב ישראל מגיל 18+ חייב בתשלום דמי ביטוח בריאות ודמי ביטוח לאומי ולהיות מבוטח בביטוח הלאומי.

המוסד משלם קצבאות לזכאים וזאת ע”י גביית דמי ביטוח לאומי מכל התושבים לפי מעמדם וההכנסות שלהם. ע”י כך מתבצעת חלוקה של ההכנסה הלאומית והורדת העוני במדינה. לסיכום מועברות הכנסות לקבוצות פגיעות וחלשות מקבוצות מבוססות יותר כלכלית. בנוסף המוסד מעביר דמי ביטוח לקופות החולים ע”י גביית דמי ביטוח בריאות מהתושבים לפי החוק.

חישוב דמי הביטוח הלאומי נעשה על פי מעמד (שכיר, עצמאי, אינו עובד ויש לו הכנסות שלא מעבודה, ללא הכנסות) ולפי גובה כלל ההכנסות של המבוטח.

חישוב דמי ביטוח הבריאות נעשה על פי מעמד (שכיר, עצמאי, מי שאינו עובד כלל) ולפי גובה כלל ההכנסות של המבוטח. כל מבוטח יכול לבחור קופת חולים אליה הוא שייך וחובה עליו להיות רשום באחת מקופות החולים. מבוטח מקבל מקופת החולים לפי החוק סל בריאות אחיד.

אז כיצד משלמים דמי ביטוח? מי שאינו עובד, עצמאי או סטודנט מחויב בתשלום דמי ביטוח עצמאית, לעומת זאת לשכירים התשלום מבוצע ע”י המעסיקים.

לעצמאי בביטוח לאומי קיימות שתי הגדות הרלוונטיות לסיווג:

1.  מבוטח עצמאי.
2.  מבוטח עצמאי שאינו עונה להגדרה.

התנאים להגדרת מבוטח עצמאי:

1.  עוסק במשלח ידו 20 שעות בשבוע בממוצע לפחות.
2.  הכנסתו החודשית הממוצעת ממשלח ידו עולה על 50% אחוז מהשכר הממוצע.
3.  עוסק במשלח ידו 12 שעות בשבוע, והכנסתו עולה על 15% אחוז מהשכר הממוצע.

במידה ועצמאי לא עונה לאחד מהתנאים לעיל ההגדרה שלו תהיה “עצמאי שאינו עונה להגדרה” והוא ייחשב כבעל הכנסה שלא מעבודה.

התשלומים לעצמאי הם בסכום חודשי קבוע אשר נקבע בהתאם להכנסה המעודכנת בביטוח לאומי. ההכנסה נקבעת בעת פתיחת התיק ולאחר מכן ניתן להגדיל/להקטין אותה.

אי תשלום דמי ביטוח בזמן תגרור תשלומי קנסות והצמדה.

ביטוח לאומי הוא תחת ביקורת מבקר המדינה ופיקוח שר הרווחה. הציבור יכול להתלונן על המוסד דרך האגף לפניות הציבור.

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואין לראות בו כתחליף לייעוץ מקצועי. לקבלת ייעוץ מקצועי צרו קשר!

אולי יעניין אותך גם:

ביטקוין – היבטי מס

משקיעי ביטקוין? אתם חייבים כסף למס הכנסה! בואו להבין מדוע אז מה זה בעצם ביטקוין? ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי שנוצר ומוחזק בצורה אלקטרונית. המטבע אינו נשלט ע"י שום גוף ומיוצר ע"י אנשים בכל העולם באמצעות מחשבים. כדי להבין מה זה...

השינויים הצפויים של ענף היהלומים – היבטי מס הכנסה

השינויים הצפויים של ענף היהלומים - היבטי מס הכנסה אחרי מספר שנים שמס הכנסה בוחן את אופן הטיפול של ענף היהלומים, פורסם בספטמבר 2018 הנחיות חדשות בדבר ניהול ספרים של יהלומנים אשר ייכנסו לתוקף בינואר 2019 וישנו באופן מהותי את...

עשר הטעויות הנפוצות של בעלי עסקים

כעצמאים אנחנו עובדים קשה, מאד. משקיעים מעל ומעבר בעסק, מבחינת אנרגיה, זמן וכסף. מוכנים להקריב הרבה בשביל ההצלחה שלו (ושלנו), אבל עדיין אנחנו עושים כמה טעויות לאורך הדרך שמעכבות את התפתחות העסק. ריכזנו את עשרת הטעויות הנפוצות, שחוסמות את הפוטנציאל...